Menu

Celebrating Student Success

  • Celebrating Student Success

  • 2015-2016 Scholarship Recipients

    Scholarship Recipients

    Scholarship Recipient
    General Scholarships
    Administrators Association of ECC Scholarship Fund Marina Rose Huels
    Athur Allen "Pass the Torch" Endowed Scholarship Lateesha McElrath
    Jack D. Allen Memorial Endowed Scholarship Michelle Kruger
    Alumni Association Scholarship (Full-time Student) Kara Gregoire, Amanda Kraus, Michelle Kruger, Kenneth Minorczyck, Zachariah Pembleton, Adam Rindfleisch, Rachel Schroeder
    Alumni Association Scholarship (Part-time Student) Selection in Process
    Susan Barlow Endowed Wellness Scholarship Nawaf Abdulrab, Valerie Garlock
    Scott Bieler Scholarship Sorren Cooke, Michelle Kozlowski, Shoroq Omari, Cynthia Omatsuzawa, Satyajitsingh Ramlugun, Robert Richardson
    Professor William Major Byers Endowed Scholarship Selection in Process
    Church to College Scholarship Brian Tofflemire
    ECC Foundation Merit Award Scholarship Amanda Kraus, Matthew Mallory
    ECC Foundation Scholarship Nawaf Abdulrab, Michelle Minorczyk
    ECC Honors Program Scholarship Sydneee Pearson
    ECC Retirees Scholarship Jessica Kondal
    ECC Student Government Association Endowed Student Leadership Scholarship Sorren Cooke, Richelle Raynor, James Summers
    Ford Motor Company / EEOC Endowed Scholarship Valerie Garlocke, Kara Gregoire, Michelle Minorczyk, Antonia Miranda, Duane Noble, Susan Robertson, Nicole Strauchen Shayla Stuart
    Sarah J. Gabel Endowed Memorial Scholarship Richard Rugg
    James D. Griffin Scholarship Tamara Barr
    Kerm Helmer / Ken Duke Scholarship Kasey Schulz
    James Henley Jr. Memorial Book Award Selection in Process
    Ingram Micro Achievement & Service Scholarship Cynthia Omatsuzawa, Amanda Wulf
    KeyBank Scholarship Michelle Minorczyk, Emily Wulf
    The Legend Group Endowed Honors Scholarship Allison Krebs, Grace Marcus
    Luciani Endowed Scholarship Adam Rindfleisch, Loren Spikes, Nicole Strauchen
    Middle Early College Chance Award Scholarship Xavier Matthews
    Bill & Mary O'Hare Endowed Scholarship Conrad Burgos, Jr.
    Our Lady of Hope Scholarship Cristian Reynoso, Fabiana Rumbo, Ianina Rumbo
    Vernon J. Parks Endowed Honorary Scholarship Emily Wulf
    Professor Paul Rellinger Memorial Scholarship Selection in Process
    Sylvia G. Simon-Ray Endowed Memorial Scholarship Selection in Process
    Students Supporting Students - Non Traditional Student Award Scholarship Charmaine Crayton, Antonia Espinet, Lindsey McWhite
    Students Supporting Students - Single Parent Award Scholarship Linda Hanley, Ramandeep Kaur, Brandy Pompeo, Sara Stevenson
    SUNY Empire State Diversity Honors Scholarship Jacqueline Addo, Kara Gregoire, Christina Haun, Shoroq Omari, James Summers
    Thurman Thomas Endowed Distinguished Scholarship Award Taurean DeAndreas
    Sister Margaret Toohill Scholarship Janeta Kambourova, Loren Spikes
    Dr. Agnes Cleary Webb Endowed Merit Scholarship Nicole Plucinski
    Gwendolyn M. Whitmore Endowed Memorial Scholarship Dana Jeffrey, James Summers
    Ralph C. Wilson, Jr. Endowed Award for Student Athletes Christopher Conway
    Extended Year and Two Year Scholarships
    Commitment to Excellence Scholarship Camila Arboleda, Ryan Homberger, Rene Santiago
    American Gas Association Scholarship Fund Selection in Process
    The Patrick P. Lee Foundation Term Scholarship Fund Andrew Burgio, Justin Czekalski, Michaela Morath, Alyssa Zielinski
    Veterans/Military Member Scholarships
    The Perseverance Scholarship for Veterans Brandon Callahan, Penny Eddy, Glen Gynan
    Daniel C. & Doris Penfold Scholarship Cynthia Omatsuzawa
    Students Supporting Students - Veteran Award Scholarship Henry Bunk, Trey Staples
    George F. Lamm American Legion Auxiliary Post #622 Scholarship Trey Stables
    Nesci Family Veteran's Scholarship Kevin Noworyta
    Business and Public Service Division
    Frank L. Ciminelli Endowed Scholarship Camila Arboleda
    Diane Sina Memorial Scholarship Selection in Process
    David S. Leone Memorial Scholarship Lindy Parks
    Jason R. Yoder Memorial Scholarship Jacob Ratigan
    Chaine des Rotisseurs Scholarship Selection in Process
    Ricky Costner, Jr. Memorial Scholarship Gloria Serrano
    Norman D. Farmer Memorial Scholarship Austyn Hicks
    Kevin Malchoff National Restaurant Association Education Foundation Endowment Scholarship Timothy Stasierowski
    Gary Miller Memorial Scholarship Gloria Serrano
    Jason Pahl Memorial Restaurant & Hotel Management Scholarship Mark Breslin, Timothy Stasierowski
    The NY Propane Gas Association's John Ganey/Elbert Stillwagon Memorial Scholarship Selection in Process
    Dr. Arthur G. Baumeister Endowed Memorial Paralegal Scholarship Julia Winnie
    Marjorie E. White Memorial Scholarship Timothy Stasierowski
    Officer Frederick Garrasi III Memorial Scholarship Kevin Dalton
    Anthony J. Wittman Memorial Scholarship Selection in Process
    Engineering and Technologies Division
    David Kaca Memorial Scholarship Kenneth Evans, Brian Tofflemire
    BASF/Adopt-A-School Scholarship Program Henry Bunk
    Carubba Collision, Dupont and CARQuest Scholarship Henry Bunk
    Albert E. Adams Computer Repair Technology Endowed Scholarship Fund David Bradshaw, William Wrobel
    James P. Nagy Memorial Scholarship Patrick Shanley-Emmons
    Niagara Frontier Subcontractors Association Scholarship Kenneth Evans
    National Grid Associate Degree Scholarship Dalton Lucas
    National Grid Certificate Scholarship Jacob Kandra, Abigail Kankiewicz
    Gerard J. Hutch Memorial Scholarship Selection in Process
    Patricia and Wayne Mertz Scholarship Steven Speziale
    Marcia H. Washousky Art Scholarship Morgan DiGangi, Nicole Pulcinski
    The NY Propane Gas Association's John Ganey/Elbert Stillwagon Memorial Scholarship Selection in Process
    Jerrold Flaschner Memorial Scholarship Selection in Process
    Health Sciences Division
    Allied Health (Health Sciences) Endowed Scholarship Matthew Jarembek
    James Luke Bierl Endowed Memorial Scholarship Dana Jeffrey, Richelle Rayner
    David R. Conley Respiratory Care Memorial Scholarship Raeann Alexander
    Brigette Niclole Gaskin Memorial Scholarship Misrak Haile, Linda Hanley
    The Shanbhag Scholarship - 1st Year Student Rachel Schroeder
    The Shanbhag Scholarship - 2nd Year Student Morgan Ennis
    Cheryl Chameli-Giumento Endowed Memorial Scholarship Stephanie Cruz, Jennifer Dominessy
    Dr. John & Karen (Leone) O'Neil '69 Scholarship Award Selection in Process
    School of Dental Hygiene Scholarship Matthew Jarembek
    Western New York Dental Group Dental Hygiene Scholarship Valerie Garlock
    Wyoming Erie Regional Emergency Medical Scholarship (WEREMS) Selection in Process
    The Hank Pirowski Scholarship Paul Fletcher
    Michael Washousky Memorial Scholarship Samuel Colombo, Kiesha Mashtaire
    Lydia A. Trezevent Endowed Memorial Scholarship Sheronda Smith
    Eyewear by R.O.I. Ophthalmic Dispensing Scholarship Hector Santos
    Craig A. Hyslop Memorial Scholarship Penny Eddy
    Cheri Ann Paulin Memorial Endowed Scholarship Rachel Schroeder
    Thomas C. Leader Sr. Endowed Memorial Scholarship Emily Magrum
    LensCrafters Scholarship Allison Krebs, Grace Marcus
    Dr. Clarice Parrag Endowed Scholarship Taurean DeAndreas
    Richard Terry Memorial Scholarship Nathan Brillian
    Florence Meldrum Nursing Endowed Scholarship Tamara Barr, Christina Calak, Francesca Fabiano, Dana Jeffrey, Alexandra Huffman, Elizabeth Lanien, Richelle Rayner, James Summer
    Jaime L. Passanisi Memorial Scholarship Francesca Fabiano
    Liberal Arts Division
    Lura L. Cook Endowed Scholarship Award Michaelle Campanella, Tara-Jeneil Fenton
    Matthew J. Reynolds Endowed Memorial Scholarship Rene Santiago
    ECC Music Fine Arts Award Scholarship Selection in Process
    Certificate Scholarships
    Commitment to Excellence - Certificate Scholarship Camila Arboleda, Ryan Hornberger, Rene Santiago
    Frances J. VanDekken Memorial Scholarship Caitlin Scheffler, Christina Tabak
    Statler Foundation Scholarship Recipients
    Sarah Bahk
    Beverley Baillargeon
    Brandon Bajdas
    Dylan Betti
    Paul Bonanno
    Cody Castiglia
    Madeline Grace Chilcott
    Alyssa Cortes
    Maribeth Lino Coyle
    Ann Marie Crego
    Roger Elliott
    Michael Ferguson
    Mark Fleming
    Luz Garcia-Ester
    Jennifer Genovese
    Annette Gutierrez
    Desiree Hernandez
    Rebecca Hunter
    Cornetta Lavene
    Stephanie Lyons
    Matthew Perry
    Grace Peters
    Nicholas Piazza
    Luz Rodriquez
    Dana Schoenhals
    Maurice Thomas
    Jennifer Wolfe
    Sean Zampella
  • Student Publications

    Students publish a collegewide newspaper, Student Voice, throughout the academic year, as well as works posted on the portal, "A Likely Story". Collectively, student publications provide students with learning opportunities through the exploration and expression of issues and ideas. These publications provide the college community with a students’ perspective of events, issues, and activities at the three campuses. In addition, these publications provide students with unique opportunities for personal and professional growth and development.